Tinerii pugiliştii de la CS Voinţa Satu Mare, antrenaţi de Gheorghe Sabău, în decursul anului 2017 au confirmat spusele şi dorinţele antrenorului conform căruia ,,boxul sătmărean trebuie să prospere şi să prindă viaţă”. Printre tinerii pugilişti legitimaţi la CS Voinţa Satu Mare îl prezentăm azi pe Buttyan Robert. Născut în Satu Mare elev la Şcoala Gimnazială Vasile Lucaciu a început să descopere tainele boxului în ianuarie 2017 la modernul şi prestigiosul club de box Voinţa Satu Mare. Sub îndrumarea antrenorului Gheorghe Sabău tânărul sportiv a reuşit într-un timp foarte scurt să aducă clubului şi antrenorului satisfacţii şi bucurii încununate de premii. Elev inteligent, curajos, respectuos, atât la şcoală, acasă cât şi în societate, care vorbeşte puţin are un scop precis şi anume de a câştiga fiecare meci pe care îl susţine.În acest an începutul a fost pentru Robert, prezenţa la Campionatul Naţional de Cadeţi 2017 de la Brezoi unde s-a clasat pe locul cinci. A urmat o serie de patru competiţii unde a demonstrat că merită încrederea antrenorului. Astfel la Cupa 1 iunie Baia Mare, la Cupa Voinţa Satu Mare, Centura Sătmarului şi Cupa Castanelor Baia Mare s-a clasat pe locul cel mai înalt al podiumului. La aceste competiţii putem adăuga şi partiparea sportivului la meciuri de pregătire cu sportivii de la cluburile de box din Zalău, Sighet, Salonta, Baia Mare, Oradea şi Cupa Căuaşului unde a obţinut tot locul întăi.

Felicitări Buttyan Robert şi mult succes în continuare, iar lupta cu cel mai mare duşman ,,cântarul oficial” să nu mai fie o problemă.